Skład sądu orzekającego przy odszkodowaniu dla pracownika
Sprawy o roszczenia z tytułu nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy dochodzone przez pracownika od pracodawcy na podstawie art. 415 K.c. w związku z art. 300 K.p podlegają rozpoznaniu przez sąd pracy w składzie ławniczym (art. 47 § 2 pkt 1 lit. a in fine K.p.c.).
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku III PK 92/17 z 4 października 2018 r.
Pracownik był zatrudniony w urzędzie miejskim na podstawie aktu mianowania z 4 lipca 1990 r. na stanowisku kierownika Wydziału Ochrony Środowiska, Działalności Gospodarczej i Rolnictwa. 19 kwietnia 2010 r. burmistrz podjął decyzję o rozwiązaniu z pracownikiem stosunku pracy bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych przy wydaniu ostatecznie unieważnionej decyzji (art. 55 ust. 5 pkt 3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych). Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę zostało doręczone pracownikowi 11 maja 2010 r.
Pracownik odwołał się od rozwiązania umowy o pracę do sądu rejonowego, który wyrokiem z 27 czerwca 2011 r. przywrócił go do pracy na tych samych warunkach płacy i pracy u pracodawcy oraz zasądził na jego rzecz kwotę 15 135 zł tytułem wynagrodzenia za czas pozostawiania bez pracy.
Pracownik dodatkowo wystąpił przeciwko pracodawcy do sądu rejonowego żądając na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego zasądzenia na jego rzecz odszkodowania uzupełniającego w kwocie 85 442,57 zł za szkody majątkowe wywołane deliktowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta